CTBUH 2016 Conference
Day 0: Sunday 29 October 2017
Sydney
Day 1: Monday 30 October 2017
Sydney
Day 2: Tuesday 31 October 2017
Sydney
Day 3: Wednesday 1 November 2017
Sydney Off-Site Programs
Day 4 & 5: Thursday 2 November 2017 - Friday 3 November
Melbourne Brisbane

Day 1: Monday 30 October 2017 - Sydney


08:00 AM - 09:00 AM

Breakfast and Registration
Sponsored By: Studor

09:00 AM - 09:10 AM

Welcome

09:10 AM - 09:20 AM

Opening Address
Anthony Roberts, Minister for Planning, Housing and Special Minister of State

Session 1

09:20 AM - 10:45 AM

Chair: Philip Vivian, Director
Bates Smart
Monica Barone, CEO
City of Sydney
Kim Nielsen, Founder & Principal
3XN
Ross Palmer, Senior Partner
Foster + Partners
Ken Shuttleworth, Founding Partner
Make

10:45 AM - 11:15 AM

Coffee Break
Sponsored By: Tongji Architectural Design Group

Session 2

11:15 AM - 12:45 PM

...
Chair: Caroline Stalker, Director
Archipelago Architects
Tim Williams, CEO
Committee for Sydney
Helen Lochhead, Dean, Faculty of Built Environment
University of New South Wales
Chris Wilkinson, Principal and Founding Director
Wilkinson Eyre
Q & A
...
Chair: Eve Clark, Design Director
AMP Capital Investors
Fred Holt, Architect and Partner
3XN
Chris Nunn, Head of Sustainability, Real Estate
AMP Capital Investors
&
Robert Saidman, Principal
Arup
Tom Dixon, Creative Director
Tom Dixon/Design Research Studio
Q & A
...
Chair: Amy Marks, President
XSite Modular
James Murray-Parkes, Science & Engineering Director, Multiplex Engineering Innovations Group
Multiplex
Nonda Katsalidis, Director and Partner
Fender Katsalidis Architects
Roger Krulak, Founder and CEO
Full Stack Modular
Q & A
...
Chair: Aicha Woods, Senior Associate
Pelli Clarke Pelli Architects
Mark Shoemaker, Principal
Pelli Clarke Pelli Architects
James Parakh, Urban Design Manager
City of Toronto Planning Department
Steven Baldridge, President
Baldridge & Associates Structural Engineering, Inc. (BASE)
Q & A
...
Chair: Athena Andriotis, Executive Director, Sector Development
Government of Victoria
Nicholas Ferrara, Director
Rider Levett Bucknall
Stuart Orr, Managing Director
EFT-CRAFT Company Limited
Robert Peckar, Founding Partner
Peckar & Abramson, P.C
Q & A
...
Chair: To be Confirmed
Eamon Waterford, Director of Policy
Committee for Sydney
Christian Derix, Director
Woods Bagot
Matthew Khoo, Deputy Manager Director
ICD Property
Q & A
...
Chair: Tomio Pihkala, EVP - Chief Technology Officer
KONE
David Malott, CEO
SpaceFactory
Jeffrey Montgomery, Director, Major Projects, Asia-Pacific
KONE
Russell Gilchrist, Principal
Gensler
Q & A
...
Chair: Cameron Bruhn, Editorial Director
Architecture Australia
Mark Damant, Director
Woods Bagot
Richard Francis-Jones, Design Director
fjmt
Chris Kakoufas, General Manager, Developement
Cbus Property
Philip Oldfield, Senior Lecturer
University of New South Wales
Margaret Petty, Head of School of Design
Queensland University of Technology
20|20 Panel Discussion
...
Chair: Pru Sanderson, Regional City Executive - Melbourne
Arcadis
Kenneth Turner, Director
CallisonRTKL
Thi Le Yen, Managing Director
Lavenue Investment Corporation
Presenter #3 to be Confirmed
Q & A

12:45 PM - 01:45 PM

Lunch
Sponsored By: Siemens

Session 3

01:45 PM - 03:15 PM

...
Chair: Clare Swan, Director
JBA Urban Planning Consultants Pty
Laurane de Gendre, Transport Planner
AECOM
Douglas Voigt, Partner
Skidmore, Owings & Merrill LLP
Bas Nolta, Global Business Development Manager High Rise Drainage Solutions
Aliaxis
Q & A
...
Chair: Carl Schibrowski, Head of Development - Australia
Brookfield Properties
Ian Lomas, Partner
Make
Joshua Prince-Ramus, Founding Principal
REX Architecture
Earle Arney, Founder
Arney Fender Katsalidis
Panel Discussion
...
Chair: Terri Meyer Boake, Faculty
University of Waterloo
Philip Vivian, Director
Bates Smart
Thomas Robinson, Founder/Principal
LEVER Architecture
Robert Foster, Academic
The University of Queensland
Q & A
...
Chair: Jeff Morgan, Associate Principal
Grimshaw Architects
Frank Cerra, Managing Director
BG&E
Ramin Jahromi, Director
Cox Architecture
Presenter #3 to be Confirmed
Q & A
...
Chair: Meg Redwin, Executive Director
Multiplex
SawTeen See, Managing Partner
Leslie E. Robertson Associates
&
Simon Cloherty, Principal
Robert Bird Group
Honglei Wu,
Tongji Architectural Design (Group) Co., Ltd
Donald Davies, President
Magnusson Klemencic Associates
Q & A
...
Chair: To be Confirmed
Graham Jahn, Director of City Planning, Development & Transport
City of Sydney
Ken McBryde, Director
Sydney Architecture Studio
Kim Nielsen, Founder & Principal
3XN
Presenter #4 to be Confirmed
Panel Discussion
...
Chair: Santeri Suoranta, Head of Technology, Major Projects
KONE
Richard Morrison, Practice Lead - Information Communications Technology
AECOM
Shonn Mills, Director
Ramboll Group
Johanna Trickett, ESD Consultant
Aurecon
Q & A
...
Chair: Winnie Cheung, Deputy General Manager
AET Flexiblespace
Dario Trabucco, Research Manager
CTBUH
Markus Jetter, Head of Product Development
thyssenkrupp
Michael Olitsky, Vice President
Gdalia Olitsky Engineering LTD
Q & A
...
Chair: Louisa Carter, South East QLD City Executive
Arcadis
Andrew Liu, Vice President; Service Leader, Global Excellence Center
CallisonRTKL
Raymond Cheah Ho Chee, Chief Operating Officer, Commercial
UEM Sunrise Berhad
Guy Lake, Director
Bates Smart
Q & A

03:15 PM - 03:45 PM

Coffee Break
Sponsored By: Hongkong Land

Session 4

03:45 PM - 05:15 PM

...
Chair: To be Confirmed
Fred Clarke, Senior Design Principal
Pelli Clarke Pelli Architects
Michael Nilles, Chief Digital Officer
Schindler
Peter Halliday, Global Head, Building Performance and Sustainability
Siemens Building Technology
Q & A
...
Chair: To be Confirmed
Graham Jahn, Director of City Planning, Development & Transport
City of Sydney
Kimberly Jackson, Project Director
Lendlease Corporation
Ross Palmer, Senior Partner
Foster + Partners
Q & A
...
Chair: Karen Wong, Associate Director
Bates Smart
Mark Stefanac, Director
AECOM
Andrew Cortese, Partner
Grimshaw Architects
Camille Lattouf, Associate, Urban Planner
Architectus
Q & A
...
Chair: Aicha Woods, Senior Associate
Pelli Clarke Pelli Architects
Sam Lai, Project Director and General Manager
Sun Hung Kai Properties Limited
Mulyadi Janto, Director
PT Farpoint Prima
Yin Jia, Founder
EFC Engineering
Q & A
...
Chair: Matthew Davey, Lead Structural Engineer
Multiplex
Yu Bai, Associate Professor
Monash University
Phillip Gardiner, Managing Director
Irwinconsult
Rob Johnson, Customer & Market Relationship Manager
One Steel
James Murray-Parkes, Science & Engineering Director, Multiplex Engineering Innovations Group
Multiplex
20|20 Panel Discussion
...
Chair: Robert Halvorson, Executive Vice President
Halvorson and Partners
Eric Parry, Founder and Principal
Eric Parry Architects
Karen Cook, Founding Partner
PLP Architecture
Kamran Moazami, Head of Discipline, Building Structures
WSP
&
Nick Offer, Director
WSP
Q & A
...
Chair: To be Confirmed
Arron Money, Executive Manager
SKYCITY Entertainment Group
Peter Hodgins, AP Enterprise Asset Management Sales Leader
IBM Corporation
Steve Gonzalez, Director
KONE
Q & A
...
Chair: To be Confirmed
Grant Marani, Partner
Robert A.M. Stern Architects
Dan Kaplan, Senior Partner
FXFOWLE
Michael Bischoff, Partner
Pei Cobb Freed & Partners
Q & A
...
Chair: To be Confirmed
Mounib Hammoud, CEO
Jeddah Economic Company
Presenter #2 to be Confirmed
Presenter #3 to be Confirmed
20|20 Panel Discussion

06:00 PM - 08:00 PM

Day 1 Networking Reception at Barangaroo South
Hosted By: Lendlease & Sponsored By: Schindler

Day 0: Sunday 29 October 2017
Sydney
Day 1: Monday 30 October 2017
Sydney
Day 2: Tuesday 31 October 2017
Sydney
Day 3: Wednesday 1 November 2017
Sydney Off-Site Programs
Day 4 & 5: Thursday 2 November 2017 - Friday 3 November
Melbourne Brisbane
Menu Title